Kierunki transformacji energetycznej sektora ciepłownictwa systemowego, sposób implementacji finalnych unijnych regulacji klimatyczno-energetycznych, a także następstwa kryzysu energetycznego, będą w centrum uwagi uczestników V Kongresu Kogeneracji. Wydarzenie, organizowane po raz piąty przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych, odbędzie się w dniach 11-13 czerwca 2024 r. w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
Kongres przedstawicieli sektora ciepłownictwa systemowego będzie okazją do dyskusji na temat dalszego rozwoju tej gałęzi gospodarki. Nie zabraknie dyskusji dotyczących wyzwań, przed jakimi stają przedsiębiorstwa ciepłownicze, działające w naszym kraju, w obliczu zaawansowanych projektów inwestycyjnych i modernizacyjnych. W Kongresie, jak co roku uczestniczyć będą naukowcy z czołowych ośrodków akademickich, przedstawiciele administracji rządowej odpowiedzialni za obszar elektroenergetyki i ciepłownictwa oraz członkowie organizacji branżowych, aktywnie działający na rzecz rynku energii elektrycznej i ciepła w Polsce.
W programie V Kongresu Kogeneracji zaplanowano trzy główne panele tematyczne:
- Transformacja sektora elektroenergetycznego i ciepłowniczego – kierunki, wyzwania i postęp
- Sector coupling – znaczenie dla sektora ciepłownictwa systemowego
- Dekarbonizacja a środowisko
W trakcie Kongresu Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych zaprezentuje przełomowy Raport „Potencjał wykorzystania technologii Power to Heat w transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce”.
Uczestnicy Kongresu będą debatować na temat wdrożenia do prawodawstwa krajowego unijnych regulacji, będących pochodną polityki klimatyczno-energetycznej Wspólnoty. Przyjęcie odpowiednich rozwiązań prawnych pozwoli kontynuować proces transformacji i dalszego rozwoju sektora elektroenergetycznego i branży ciepłowniczej w kolejnych dekadach.
– To już piąty Kongres Kogeneracji organizowany w Kazimierzu Dolnym. Jak co roku zaproszenie do udziału w wydarzeniu kierujemy do każdego zainteresowanego rozmową na temat przyszłości sektora elektroenergetycznego i branży ciepłowniczej. W czerwcu, na trzy dni, Kazimierz Dolny stanie się ponownie sercem polskiej debaty wokół zagadnień transformacji energetycznej i dekarbonizacji ciepłownictwa systemowego w naszym kraju. Tworzymy również wyjątkową przestrzeń wymiany opinii dotyczących perspektyw rozwoju kogeneracji w Polsce – podkreśla Mariusz Michałek, prezes Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.
Podczas Kongresu Kogeneracji wręczona zostanie statuetka Przyjaciela Kogeneracji. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom i instytucjom, które mają wyjątkowy wkład w działania na rzecz promocji produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu. W poprzednich edycjach wydarzenia statuetka Przyjaciela Kogeneracji trafiła (w 2019 r.) do Krzysztofa Tchórzewskiego – ministra energii w latach 2015-2019, (w 2021 r.) do prof. dr hab. Waldemara Kamrata z Politechniki Gdańskiej, (w 2022 r.) do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, (w 2023 r.) do Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
W Kongresie Kogeneracji w Kazimierzu Dolnym uczestniczy co roku kilkuset ekspertów: przedstawiciele administracji publicznej, menadżerowie przedsiębiorstw energetycznych oraz naukowcy, którzy dyskutują na temat kondycji i perspektyw rozwoju elektroenergetyki i ciepłownictwa.
Więcej informacji o Kongresie znajduje się na stronie http://www.kongreskogeneracji.pl.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją z I Kongresu Kogeneracji, II Kongresu Kogeneracji, III Kongresu Kogeneracji, IV Kongresu Kogeneracji oraz do uczestnictwa w tegorocznej edycji!