8 listopada 2024 r. w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja „IED 2.0 – Final Path for the Energy Sector”, organizowaną przez Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC), Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie (TGPE) oraz Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie (IGCP) we współpracy z Komisją Europejską i Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli sektora elektroenergetycznego i ciepłowniczego oraz ekspertów administracji publicznej i instytucji europejskich.
W trakcie wystąpienia otwierającego warsztaty, Marcin Laskowski, Wiceprezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Członek Zarządu PTEC i TGPE. podkreślił znaczenie dyrektywy IED dla realizacji celów w zakresie ograniczenia szkodliwych emisji z instalacji przemysłowych, przy jednoczesnym promowaniu efektywności energetycznej, gospodarki o obiegu zamkniętym i dekarbonizacji. – Z punktu widzenia przemysłu najistotniejszą zmianą jest nowe podejście do określenia poziomu dopuszczalnej emisji zanieczyszczeń. Dotychczas za poziom odniesienia przyjmowane były górne wartości przedziałów określonych w konkluzjach BAT. Jutro staniemy przed wyzwaniem określenia optymalnego poziomu z całego przedziału konkluzji BAT – wskazał Marcin Laskowski. – Uważam, że dzisiejszy wspólny dialog Komisji Europejskiej, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, administracji publicznej i sektora energetycznego jest niezbędny dla wypracowania metodologii poszukiwania „złotego środka”. Złoty środek to znalezienie kompromisu pomiędzy ograniczeniem emisji, optymalizacją kosztów niezbędnych do poniesienia przez branżę energetyczną oraz możliwą, akceptowalną ceną ciepła i energii elektrycznej przez obywateli.
Podczas pierwszego bloku tematycznego omówiono wyzwania związane z implementacją Dyrektywy IED 2.0 w sektorze energetycznym. Przedstawiciele PTEC, TGPE i IGCP przedstawili techniczne i ekonomiczne aspekty wdrażania nowych wymagań emisyjnych oraz szerszy kontekst regulacyjny mający istotny wpływ na proces dekarbonizacji wytwarzania. Eksperci z Komisji Europejskiej skupili się na nowych regulacjach i podejściu do BAT-AEPL oraz EMS.
W trakcie bloku, poświęconego innowacjom, prelegenci omówili testowanie nowych technik oraz głęboką transformację przemysłową w sektorze energetycznym. Przedstawiciele Komisji Europejskiej zaprezentowali działalność Centrum Innowacji (INCITE). Uczestnicy konferencji rozmawiali również na temat roli społeczeństwa w procesach inwestycyjnych. Omówiono dostęp do informacji publicznej oraz funkcjonowanie elektronicznego systemu pozwoleń.
Jednym z głównych tematów konferencji była również dekarbonizacja sektora ciepłownictwa, kluczowa w kontekście wdrażania nowych regulacji IED 2.0. Eksperci podkreślili, że przy rosnących wymaganiach środowiskowych i nacisku na ograniczenie emisji CO₂, konieczne jest przyspieszenie transformacji ciepłownictwa ku bardziej zrównoważonym i niskoemisyjnym rozwiązaniom. Dyskutowano nad technologiami wspierającymi ten proces oraz nowymi wymogami prawnymi, które wprowadzają wyższe standardy dla operatorów ciepłowniczych, zachęcając do przechodzenia na bardziej ekologiczne źródła energii.
Uczestnicy wzięli udział w ożywionej dyskusji, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Wydarzenie było doskonałą okazją do wymiany wiedzy oraz zacieśnienia współpracy między sektorem energetycznym a instytucjami europejskimi i krajowymi.