Na początku czerwca przedstawiciele czołowych przedsiębiorstw ciepłowniczych, administracji publicznej i świata nauki spotkali się w Kazimierzu Dolnym, aby rozmawiać o transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce. Od 11 do 13 czerwca 2024 roku, w Hotelu Król Kazimierz w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, odbył się V Kongres Kogeneracji, organizowany przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych.
Otwarcie Sesji Plenarnej. Wręczenie statuetki Przyjaciel Kogeneracji
Marcin Laskowski, wiceprezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej oraz członek zarządu Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych, otworzył 5. edycję Kongresu jako platformy wymiany poglądów i doświadczeń między reprezentantami firm branżowych, administracji publicznej oraz środowiska akademickiego. Przedstawiciel władz PTEZ zwrócił uwagę na wyzwania związane z transformacją ciepłownictwa w kierunku nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania. Podkreślił, że jak wskazują analizy Towarzystwa, szacunkowy koszt całego procesu dostosowywania sektora do wymogów unijnej polityki klimatyczno-energetycznej waha się od 200 do ponad 400 miliardów złotych. W centrum uwagi przedsiębiorstw branżowych jest taka realizacja procesów inwestycyjnych i modernizacyjnych, aby nie obciążać odbiorców ciepła dodatkowymi kosztami. W trakcie otwarcia Kongresu głos zabrał również Sławomir Mazurek, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Przekazał uczestnikom pozdrowienia od Prezydenta Rzeczypospolitej – Andrzeja Dudy, podkreślając kluczową rolę sektora energetycznego i ciepłowniczego w obecnych czasach.
Tradycyjnie podczas Kongresu wręczono statuetkę Przyjaciela Kogeneracji, którą w tym roku otrzymał Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Nagrodę odebrali Krystian Szczepański – dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego i Paweł Mzyk – kierownik KOBiZE, a laudację wygłosił Marcin Laskowski. W poprzednich latach statuetkę otrzymali m.in. Krzysztof Tchórzewski, prof. Waldemar Kamrat, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
Raport PTEZ dotyczący rozwoju technologii Power to heat
Przed rozpoczęciem paneli dyskusyjnych, uczestnicy zapoznali się z wnioskami z raportu Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych na temat potencjału rozwoju technologii Power to Heat w transformacji ciepłownictwa w Polsce. Analizę przedstawili Dorota Jeziorowska z PTEZ i Jarosław Owsicki z PGE Energia Ciepła. Raport dostępny jest na stronie www PTEZ w dwóch wersjach językowych: w języku polskim i języku angielskim.
Dyskusje panelowe
W trakcie Kongresu odbyły się trzy panele dyskusyjne, podczas których debatowano na temat przyszłości ciepłownictwa w Polsce i wyzwań stojących przed sektorem, w obliczu ambitnej polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej i zainicjowanych przedsięwzięć inwestycyjnych.
W trakcie pierwszego panelu pn. „Transformacja sektora elektroenergetycznego i ciepłowniczego – kierunki, wyzwania, postęp”, rozmawiano między innymi o wpływie unijnej polityki klimatyczno-energetycznej na obszar wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Poruszono kwestię implementacji przepisów pakietu Fit for 55 do krajowego prawodawstwa. Eksperci analizowali możliwe ścieżki dochodzenie do neutralności klimatycznej w roku 2050 w kontekście troski o bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i ciepła do odbiorców końcowych. Na przykładzie realizowanych projektów inwestycyjnych, omówiono kierunki transformacji dużych systemów ciepłowniczych w Polsce, a także podjęto temat źródeł i uwarunkowania finansowania transformacji sektora energetycznego.
W dyskusji udział wzięli:
- Sławomir Mazurek – doradca Prezydenta RP, Kancelaria Prezydenta RP
- Anna Mielcarek – dyrektor Departamentu Rynków Energii Elektrycznej i Ciepła, Urząd Regulacji Energetyki
- Włodzimierz Mucha – wiceprezes zarządu PSE S.A.
- Józef Matysiak – wiceprezes zarządu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
- Marcin Laskowski – wiceprezes zarządu, PGE S.A.
- Marcin Staniszewski – prezes zarządu, Tauron Ciepło Sp. z o.o.
- Piotr Górnik – prezes zarządu, Fortum Power and Heat Polska
- Paweł Jamrozik – dyrektor Departamentu Strategii, PGNiG Termika S.A.
- Piotr Sprzączak – dyrektor ds. rozwoju, członek zarządu Veolia ESCO
Drugi panel V Kongresu Kogeneracji pn. „Sector coupling – znaczenie dla sektora ciepłownictwa systemowego” dotyczył w dużej mierze dyskusji o potencjale wykorzystania technologii Power to Heat w procesie transformacji sektora ciepłownictwa systemowego. Wprowadzenie do panelu zaprezentowała dyrektor PTEZ – Dorota Jeziorowska. W trakcie dyskusji ekspertów debatowano między innymi nad kierunkami zmian w otoczeniu regulacyjnym, które mogłyby pozwolić na upowszechnienie rozwiązań Power to Heat. Odniesiono się do kwestii finansowania technologii Power to Heat, wdrażanych w przedsiębiorstwach ciepłowniczych działających w naszym kraju:
W panelu udział wzięli:
- Grzegorz Tobolczyk – dyrektor Departamentu Ciepłownictwa, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
- Ksenia Ludwiniak – zastępca dyrektora Departamentu Elektroenergetyki i Gazu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
- prof. dr hab. inż. Wojciech Bujalski – profesor PW, Politechnika Warszawska
- Monika Gawlik – dyrektor Departamentu Spółek Paliwowo-Energetycznych, Ministerstwo Aktywów Państwowych
- Jacek Szymczak – prezes zarządu, Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie
- Igor Petryk – dyrektor rozwoju rynku, Wärtsilä
- Piotr Górnik – prezes zarządu, Fortum Power and Heat Polska
- Sławomir Burmann – doradca prezesa zarządu, Veolia Energia Polska, dyrektor zarządzania majątkiem GRUPY Veolia w Polsce
- Jarosław Owsicki – dyrektor Pionu Produkcji, PGE Energia Ciepła S.A.
- Ewelina Stępczyk – wiceprezes zarządu, TAURON Ciepło Sp. z o.o.
Przed III panelem pn. „Dekarbonizacja a środowisko”, Michał Chędożko – DG ENV, reprezentujący Komisję Europejską, przedstawił prezentację pt. “Nowelizacja IED – wyzwania dla sektora ciepłownictwa systemowego”. Następnie słowo wprowadzenia do dyskusji ekspertów wygłosiła Katarzyna Dziurska – ekspert PTEZ ds. ochrony środowiska, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska, PGE Energia Ciepła S.A.
W trakcie panelu dużo miejsca poświęcono kwestiom kluczowych regulacji środowiskowych, determinujących rozwój sektora ciepłownictwa, które wpłyną najego funkcjonowanie w najbliższych latach. Eksperci podjęli się oceny oddziaływania aktualnych i projektowanych regulacji środowiskowych na kierunki transformacji sektora. Nie zabrakło odniesień do kwestii dostępności technologii, które mogą pozwolić na zazielenienie dużych systemów ciepłowniczych oraz możliwości ich powszechnego stosowania (m.in. waste to heat, biomasa, geotermia, pompy ciepła).
W debacie udział wzięli:
- prof. Magdalena Wdowin – zastępca dyrektora ds. naukowych, IGSMiE PAN
- Paweł Mzyk – kierownik, Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami
- Paweł Różycki – zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Powietrza i Negocjacji Klimatycznych, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
- dr hab. inż. Radosław Pomykała – profesor AGH, prodziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
- Wojciech Jabłoński – zastępca dyrektora oddziału ds. zarządzania, Enea Ciepło Sp. z o.o.
- Stefan Doroszewski – dyrektor Pionu Zarządzania Marżą Zmienną i Produkcją, PGNiG Termika S.A.
Na zakończenie V edycji Kongresu Marcin Laskowski przedstawił przyjęte przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych – Stanowisko Kongresu, jednocześnie zapraszając na kolejną edycję wydarzenia, która odbędzie się w 2025 roku.
Zmiany we władzach Towarzystwa
W przededniu Kongresu Krajowe Zgromadzenie Członków PTEZ, dokonało zmian w kierownictwie organizacji. Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, został wybrany na stanowisko prezesa zarządu Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ). Podczas Kongresu, nowo wybrany Prezes Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych Dariusz Marzec podkreślił znaczenie Towarzystwa w działaniach na rzecz dekarbonizacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce. Prezes PTEZ zwrócił uwagę na rolę organizacji w koordynacji współpracy z administracją rządową oraz instytucjami europejskimi, szczególnie w kontekście wprowadzania kluczowych zmian legislacyjnych, wpływających na tempo procesu transformacji.
Krajowe Zgromadzenie Członków PTEZ podjęło również decyzję o zmianach w składzie zarządu Towarzystwa. Stanowiska w zarządzie objęli:
Wiceprezesi
- Krzysztof Zamasz – Veolia Energia Polska
- Andrzej Pacuk – Enea Ciepło
Członkowie Zarządu
- Marcin Laskowski – PGE Polska Grupa Energetyczna
- Grzegorz Krystek – PGE Energia Ciepła