– Ta nagroda ma dla mnie wyjątkową wartość, w energetyce jestem bowiem stosunkowo niedługo, bo 19 lat, a to z pewnością jeszcze nie czas na emeryturę. To dla mnie impuls i motywacja do bardziej wytężonej pracy. – podkreśla Iwona Sierżęga.
Dodatkowym wyróżnieniem jest fakt, że Iwona Sierżęga jest drugą w historii kobietą nagrodzoną Białym Tygrysem. Po studiach pracowała w amerykańskiej spółce, a już w wieku 29 lat objęła stanowisko członka zarządu i dyrektora finansowego – Było to dla mnie ogromnym zaszczytem i dużym osiągnięciem – dodaje laureatka. Z sukcesem łączy życie osobiste z prywatnym. Stanowisko prezesa spółki objęła w 2010 roku, był to kolejny krok milowy w jej karierze zawodowej. – Jestem na tym stanowisku od 7 lat, tyle też mają moje dzieci. Budowałam tę spółkę od samego początku, przez strukturę i dobieranie kompetentnego zespołu. – mówi I. Sierżęga.
Kierowana przez nią elektrociepłownia ma bardzo wysokie wskaźniki operacyjne i finansowe. W 2016 r. spółka jako pierwsza elektrociepłownia zawarła bardzo ważną umowę z PSE na świadczenie usługi odbudowy krajowego systemu elektroenergetycznego. – W razie tzw. „blackoutu” w południowej części kraju, możemy uruchomić turbinę gazową, która ten problem niweluje. Zarządzanie elektrociepłownią to codzienne wyzwania. Tych było bardzo dużo, bo przez prawie 20 lat energetyka mocno się zmieniła – I.Sierżęga.
W Polskim Towarzystwie Elektrociepłowni Zawodowych Iwona Sierżęga mocno wspiera promocję rozwoju kogeneracji jako najbardziej zasadnego i efektywnego sposobu wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.- Działając w kogeneracji gazowej zwracam szczególną uwagę na rozwój tej technologii. Mówiąc o smogu nie można bowiem zapomnieć o rozwoju kogeneracji, a także o tym, że ciepło systemowe to nasza przyszłość.Gra toczy się o nasze zdrowie, dlatego należy namawiać wszystkich decydentów do promowania kogeneracji – podsumowuje Iwona Sierżęga.
Uroczyste wręczenie Laurów miało miejsce 16 listopada w Centrum Energetyki AGH w Krakowie.