Wpływ regulacji UE na transformację sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce ocena skutków i rekomendacje w zakresie regulacji krajowych

Szanowni Państwo,

sektor ciepłownictwa systemowego w Polsce jest w procesie transformacji, który zmierza do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku. Realizacja unijnych celów klimatycznych i energetycznych (Europejski Zielony Ład i pakiet „Fit for 55”) stawia przed tym sektorem szereg wyzwań w zakresie dekarbonizacji i będzie wymagała od przedsiębiorstw energetycznych ścisłej współpracy zarówno z samorządami lokalnymi, jak i odbiorcami końcowymi ciepła. Wierzę, że tylko pełne zaangażowanie w transformację wszystkich uczestników rynku umożliwi osiągnięcie zakładanych celów dekarbonizacyjnych w perspektywie czasowej wymaganej przez unijnego ustawodawcę.

Kluczowym wyzwaniem dla przedsiębiorstw energetycznych, jakie stawiają przed sektorem ciepłowniczym unijne regulacje, jest spełnienie kryteriów efektywnego systemu ciepłowniczego, przy jednoczesnym zapewnieniu konkurencyjności cenowej ciepła systemowego i minimalizacji obciążenia kosztami transformacji mieszkańców Polski. Niniejszy raport jest drogowskazem możliwych ścieżek dekarbonizacji systemów ciepłowniczych, ponieważ ich punktem wyjścia są przepisy pakietu „Fit for 55”, dostępne na rynku technologie oraz paliwa. Niniejsza lektura jest informacją na temat wysiłku finansowego, jaki czeka wytwórców, dystrybutorów i odbiorców końcowych ciepła. Zgodnie z wynikami analiz eksperckich Polskiego Towarzystwa Energetyki Cieplnej (PTEC) nakłady inwestycyjne na transformację sektora ciepłownictwa systemowego wyniosą między 299 mld zł do 466 mld zł do 2050 r. w zależności od przyjętego scenariusza.

Proces dekarbonizacji ciepłownictwa systemowego jest dla wszystkich jego uczestników i beneficjentów ogromnym wyzwaniem, dlatego na chwilę obecną to przepisy prawa krajowego wydają się kluczowym elementem tegoż procesu. Ich kształt powinien wspierać dążenia sektora do realizacji inwestycji i otwierać nowe możliwości ich finansowania. Mam nadzieję, że propozycje zawarte w niniejszym raporcie staną się punktem wyjścia do dalszej dyskusji i zmian w otoczeniu regulacyjnym wspierającym proces realizacji inwestycji w energetyce. Przekazując na Państwa ręce raport, życzę udanej lektury!

Dariusz Marzec
Prezes Zarządu
Polskiego Towarzystwa Energetyki Cieplnej

 

POBIERZ RAPORT Wpływ regulacji UE na transformację sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce ocena skutków i rekomendacje w zakresie regulacji krajowych”

POBIERZ PREZENTACJĘ NA TEMAT RAPORTU Wpływ regulacji UE na transformację sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce ocena skutków i rekomendacje w zakresie regulacji krajowych”